а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дијакритички

дијакритичкиот
Вид збор: Придавка
Графички додаток на буквата со кој се менува или се модификува нејзината гласовна вредност.
Англиски: diacritical
Употреба: Лингвистика
Примери:
дијакритички знак
FlexiMac
 менување на македонски глаголи