а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дијадема

мн. дијадеми
Вид збор: Именка, женски род
1. круна
Англиски: diadem Албански: diademë, kurorë
Примери:
царска дијадема
2. Украс на женска глава во форма на стилизиран преден дел на круна.
Англиски: diadem Албански: diademë, kurorë
Примери:
Невестата носеше дијадема.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи