а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дијаграм

мн. дијаграми
Вид збор: Именка, машки род
Графички приказ на определени количества, геометриски цртеж што сликовито прикажува разни бројни односи.
Англиски: diagram
Употреба: Математика
Примери:
Дијаграм на производството во тековната година.
Изработка на дијаграм.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи