а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дијагонала

мн. дијагонали
Вид збор: Именка, женски род
Права линија што поврзува два спротивни агли од правоаголник или два несоседни агли од повеќеаголник.
Англиски: diagonal
Употреба: Математика
Примери:
Квадратот е потполно определен со должината на дијагонала.
Кај еден многуаголник, дијагонала е отсечка која сврзува две несоседни темиња.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи