а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дијагностичар

мн. дијагностичари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 31844
Лекар што ја утврдува болеста, што поставува дијагноза.
Употреба: Медицина
Примери:
Се форсира превентива против рак, а нема лекари дијагностичари.
Дијагностичарите укажуваат дека главниот мотив на пироманите не е ниту финансиска добивка, ниту одмазда или гнев, ниту желба за признание или реакција на халуцинација.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК