а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дијагностицира

дијагностицираат; дијагностицирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 22664
Постави, поставува дијагноза кај болен човек врз основа на симптомите на болеста.
Англиски: diagnose
Употреба: Медицина
Изведенки
дијагностицирање ср.
мн. дијагностицирања
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК