а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дијагностика

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 43410
Гранка на медицината што се занимава со методите за поставување дијагноза.
Англиски: diagnostics
Употреба: Медицина
Изведенки
дијагностички прид.
дијагностичкиот
Пример: Дијагностички центар.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК