а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дијагноза

мн. дијагнози
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8458
1. Утврдување болест преку преглед на болниот.
Англиски: diagnosis Албански: diagnozë
Употреба: Медицина
Примери:
Постави дијагноза.
Точна/грешна дијагноза.
2. Установување, процена на состојбата на нешто.
Англиски: diagnosis Албански: diagnozë
Употреба: Преносно значење , Разговорно