а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дијабетичар

мн. дијабетичари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 40147
Тој што боледува од дијабетес.
Употреба: Медицина
Изведенки
дијабетичарка ж.
мн. дијабетичарки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК