а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дишне

дишнат
Вид збор: Глагол, свршен
Еднаш вовлече или испушти воздух преку нос или уста; прави едно вдишување или издишување.
Англиски: breathe
Примери:
Чека да се разбуди и да дишне со полни гради чист воздух.
Изведенки
1. дишнува несв.
дишнуваат
2. дишнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи