а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дишење

(едн.) дишењето
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 2259
(глаг. им.) Основна функција на организмот со која се снабдува со кислород.
Англиски: respiration
Употреба: Медицина
Изрази
Вештачко дишење - предизвикување на дишење со соодветни движења на градниот кош кога природното дишење ќе престане.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК