а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дишен

дишниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 29407
Што е поврзан со дишењето, што учествува во дишењето.
Англиски: respiratory
Употреба: Медицина
Примери:
дишни органи
дишни патишта
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК