а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дихтунг

мн. дихтунзи
Вид збор: Именка, машки род
Дел од мек материјал што се става меѓу споеви за да не пропушта течност или гас.
Англиски: sealing Германски: Dichtung
Употреба: Технологија
Примери:
Дихтунг на моторот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи