а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дихтува

дихтуваат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Добро затвора, не пропушта.
Англиски: seal Германски: dichten
Примери:
Прозорците добро дихтуваат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи