а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дихотомија

мн. дихотомии
Вид збор: Именка, женски род
Поделба на две групи; дуалистичко сфаќање за поделба на поимите (на пример растенија и животни, тело и душа).
Англиски: dichotomy
FlexiMac
 менување на македонски глаголи