а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дифузија

мн. дифузии
Вид збор: Именка, женски род
1. Навлегување на еден гас во друг или на една течност во друга, спонтано меѓусебно мешање.
Англиски: diffusion Албански: difuzion
Употреба: Физика
2. распространување, ширење, разлевање
Англиски: diffusion Албански: difuzion, shpërndarje
Примери:
Дифузија на сончевата светлина во воздухот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи