а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дифтик

мн. дифтици
Вид збор: Именка, машки род
килимче со реси
Англиски: carpet Турски: tiftik
Примери:
Префрли го и врз мене дифтикот, зашто ми замрзнаа плеќиве.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи