а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дифолт

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. Сам по себе, почетна вредност.
Англиски: default Албански: çmim fillestar, nga vetvetja
Употреба: Информатика
Примери:
По дифолт важат почетните параметри.
2. Губење натпревар поради непојавување.
Англиски: default Албански: nga vetvetja, mosparaqitje
Употреба: Спорт
FlexiMac
 менување на македонски глаголи