а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

диференција

мн. диференции
Вид збор: Именка, женски род
1. разлика, нееднаквост, неизедначеност
Англиски: differentiation Албански: diferencë
2. Разлика, износ за кој еден број е помал или поголем од друг; резултат на математичката операција одземање.
Англиски: difference Албански: diferencë
Употреба: Математика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи