а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

диференцијација

мн. диференцијации
Вид збор: Именка, женски род
Разликување меѓу сродни елементи, раздвојување поради настанати разлики.
Англиски: differentiation
Примери:
социјална диференцијација
FlexiMac
 менување на македонски глаголи