а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

диференцијал

мн. диференцијали
Вид збор: Именка, машки род
1. Бесконечно мал прираст на променливите величини.
Англиски: differential Албански: diferencial
Употреба: Математика
2. Кај моторните возила, механизам кој им овозможува на тркалата да се вртат со различни брзини (на свиоци, нерамни терени).
Англиски: differential gear Албански: ingrinazh diferencial
Употреба: Технологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи