а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

диференцијален

диференцијалниот
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на диференција.
Англиски: differential
Употреба: Математика
Примери:
Диференцијална математика.
Диференцијални црти.
2. Што се однесува на диференцијал.
Англиски: differential
Употреба: Технологија
Примери:
Диференцијален пренос.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи