а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

диференцира

диференцираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Разликува меѓу одделни слични елементи.
Англиски: differentiate Албански: diferencoj
Примери:
Тие филозофи диференцираат две сфери во историскиот развиток на човештвото.
2. Се диференцира, се разликува, се изделува.
Англиски: differentiate Албански: diferencohet
Примери:
Тука се диференцираат две прашања.
Изведенки
диференцирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи