а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

диуретик

мн. диуретици
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 41800
Средство што го забрзува излачувањето на урината.
Англиски: diuretic
Употреба: Медицина
Изведенки
1. диуретичен прид.
диуретични
(мед.)
Пример: диуретичен лек
2. диуретично прил.
(мед.)
Пример: дејствува диуретично
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК