а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дитирамб

мн. дитирамби
Вид збор: Именка, машки род
1. Античка лирска песна во чест на богот Дионис.
Англиски: dithyramb Албански: ditiramb, këngë lirike
Употреба: Литература
2. Лирска песна слична на одата, која ги опева убавината на животот и сетилните задоволства или пак содржи пофалба во чест на некого или на нешто.
Англиски: dithyramb Албански: ditiramb, këngë lirike
Употреба: Литература
Примери:
Според тоа учење, трагедијата се развила од дитирамбот, култната песна на Дионис.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи