а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дисциплинира

дисциплинираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Навикне, навикнува некого на дисциплина, на строгост, послушност.
Англиски: discipline
Примери:
Учителот треба да ги дисциплинира своите ученици.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи