а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дисциплиниран

дисциплинираниот
Вид збор: Придавка
Што ги исполнува обврските, што точно се придржува кон правилата.
Англиски: disciplined
Примери:
Тој беше редовен и дисциплиниран ученик.
Изведенки
1. дисциплинирано прил.
Пример: Тој дисциплинирано стоеше и го слушаше шефот.
2. дисциплинираност ж.
Пример: Партиска дисциплинираност.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи