а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дисхармонија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 32148
1. Отсуство на хармонија, неусогласеност на деловите во однос на целината.
Англиски: disharmony Албански: disharmoni
2. неслога, несогласување
Англиски: discord Албански: mosmarrëveshje
Употреба: Преносно значење
Примери:
Брачна дисхармонија.