а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дистрофија

мн. дистрофии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 47651
Состојба на анормален развој, најчесто поврзана со дегенерација на мускулите.
Англиски: dystrophy
Употреба: Медицина
Примери:
Дистрофијата го направи странец во сопствениот град.
Дистрофијата на рожницата припаѓа на групата особено ретки оштетувања.
мускулни дистрофии
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК