а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дистрикт

мн. дистрикти
Вид збор: Именка, машки род
1. Управна единица во некои земји.
Англиски: district Албански: distrikt
Употреба: Административен термин
2. област, регија
Англиски: district Албански: distrikt, rajon
Употреба: Географија
Изведенки
дистриктен прид.
дистриктниот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи