а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дистрибуција

мн. дистрибуции
Вид збор: Именка, женски род
1. Распределба, поделба на нешто по делови.
Англиски: distribution Албански: diatribuim, shpërndarje
Примери:
Дистрибуција на помош во храна по градови.
2. разместување, распоредување
Англиски: distribution Албански: shpërndarje
FlexiMac
 менување на македонски глаголи