а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дистрибутер

мн. дистрибутери
Вид збор: Именка, машки род
Тој што врши распределба на нешто, што врши дистрибуција.
Англиски: distributor Албански: distributor
Употреба: Економија
Изведенки
дистрибутерски прид.
дистрибутерскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи