а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дистинкција

мн. дистинкции
Вид збор: Именка, женски род
разликување, разлика
Англиски: distinction
Примери:
основна дистинкција
формална дистинкција
историска дистинкција
лингвистичка дистинкција
FlexiMac
 менување на македонски глаголи