а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дистанцира

(се) дистанцираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Тргне, тргнува нешто од нешто на некое растојание.
Англиски: distance
Примери:
Се дистанцира од проблемот.
Се дистанцираа од местото на настанот.
Изведенки
дистанцирање ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи