а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дистанца

мн. дистанци
Вид збор: Именка, женски род
Оддалеченост, растојание од нешто до нешто во просторот и во времето.
Англиски: distance
Примери:
просторна дистанца, временска дистанца
Од оваа дистанца.
неопходна дистанца
Изведенки
дистанција ж.
мн. дистанции
Пример: долгогодишна дистанција
FlexiMac
 менување на македонски глаголи