а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

диспропорција

мн. диспропорции
Вид збор: Именка, женски род
несразмерност, неусогласеност, нееднаквост
Англиски: disproportion
Примери:
Голема диспропорција на цените.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи