а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

диспропорционален

диспропорционалниот
Вид збор: Придавка
несразмерен, неусогласен, нееднаков
Англиски: disproportionate
Примери:
диспропорционален развиток
Изведенки
диспропорционално прил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи