а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

диспозиција

мн. диспозиции
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 36942
1. План, распоред, распределба (на работата).
Англиски: schedule Албански: orar
Примери:
основна диспозиција
2. Дел од моралната или правната норма каде што се содржани правилата за однесување на поединците.
Англиски: disposition Албански: natyrë
Употреба: Правда
3. Писмена заповед за извршување некаква оперативна задача, распоред на единици и сл.
Англиски: order Албански: urdhër
Употреба: Воен термин
4. талент, надареност
Англиски: talent Албански: talent
Примери:
Вродена диспозиција.
5. Склоност кон некои болести.
Англиски: disposition Албански: dispozitë
Употреба: Медицина
Примери:
Наследна диспозиција.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК