а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

диспозитив

мн. диспозитиви
Вид збор: Именка, машки род
Дел од решение или пресуда што содржи одлука.
Англиски: decision
Употреба: Административен термин
Примери:
Врз основа на горенаведеното се одлучи како во диспозитивот на оваа одлука.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи