а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дисплеј

мн. дисплеи
Вид збор: Именка, машки род
компјутерски екран или дигитална табла
Англиски: display
Употреба: Информатика
Примери:
Двокатни автобуси со дисплеи на македонски и на албански јазик.
Дисплејот за мерење на квалитетот на амбиенталниот воздух не работи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи