а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

диспечер

мн. диспечери
Вид збор: Именка, машки род
Работник што од еден центар ја распределува и ја контролира работата на цел систем во електростопанството, железничкиот сообраќај или во производството.
Англиски: dispatcher
Изведенки
1. диспечерка ж.
мн. диспечерки
2. диспечерски прид.
диспечерскиот
Пример: Диспечерски центар.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи