а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дисперзија

мн. дисперзии
Вид збор: Именка, женски род
распрснување, растурање
Англиски: dispersion
Примери:
натамошна дисперзија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи