а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

диспанзер

мн. диспанзери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 35408
Здравствена установа за амбулантно лекување и контрола на болните и за спречување на ширење заразни болести.
Англиски: clinic
Употреба: Медицина
Примери:
детски диспанзер
диспанзер за градни болести
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК