а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дисоцијација

Вид збор: Именка, женски род
1. Патолошки развој каде што психата и однесувањето на пациентот се распаѓа во повеќе различни неконтролирани личности.
Англиски: dissociation
Употреба: Медицина
2. Распаѓање на молекулите во поедноставни делови.
Англиски: dissociation
Употреба: Хемија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК