а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дисонанција

мн. дисонанции
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 24662
1. Неусогласување на тоновите, погрешен акорд.
Англиски: dissonance Албански: disonancë
Употреба: Музика и танц
2. Неусогласеност, несогласност, неслога, противречност.
Англиски: dissonance Албански: disonancë, papajtueshmëri
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК