а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дислокација

мн. дислокации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 29389
1. Разместување, распоредување на воени единици на одредена територија.
Англиски: dislocation Албански: shpërngulje
Употреба: Воен термин
2. Преместување на голем (стопански или друг објект).
Англиски: dislocation Албански: shpërngulje
3. исчанчување, шинување
Англиски: dislocation Албански: përdredhje
Употреба: Медицина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК