а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дислексија

(едн.) дислексијата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 45934
Пореметување во развојот на децата при учење на читањето и правописот.
Англиски: dyslexia
Употреба: Медицина
Примери:
Во нејзиното осумнаесетгодишно работно искуство имаше можност да се сретне со ученик кој имаше дислексија.
Неодамнешно истражување на канадските научници укажува на поврзаноста меѓу дислексијата и малтретираните деца.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК