а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

диск

мн. дискови
Вид збор: Именка, машки род
1. послужавник
Англиски: tray Албански: tabake
Примери:
Бакарен диск со шолји за кафе.
2. Тас за собирање црковни прилози (пари).
Албански: kupë
Употреба: Црковен термин
Примери:
манастирски диск
3. Тркалезна плоча што се фрла во далечина по утврдени правила.
Англиски: discus Албански: disk
Употреба: Спорт
4. Тркалезна плочка со магнетен слој за чување и за понатамошно користење податоци.
Англиски: disk Албански: disk
Употреба: Информатика
Примери:
компактен диск
тврд диск
системски диск
FlexiMac
 менување на македонски глаголи