а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дискутира

дискутираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Учествува во дискусија.
Англиски: discuss Албански: diskuton
Примери:
Долго дискутираа.
Жестоко дискутираа.
Живо дискутираше.
Изведенки
дискутирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи