а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дискутант

мн. дискутанти
Вид збор: Именка, машки род
Учесник во дискусија, тој што дискутира.
Примери:
Повеќето од дискутантите прават огромни грешки во нивните дискусии.
Дискутантите на првата сесија предупредија дека корупцијата не е само тема за научен разговор.
Изведенки
дискутантка ж.
мн. дискутантки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи